مطالب پر بازدید

5 روش درمان یبوست

مبتلا شدن به یبوست امری کاملا طبیعی در بدن هر انسان است. البته این امر طبیعی در طولانی مدت می‌تواند باعث رنجش شما باشد. بعضی وقت‌ها هم یبوست طولانی مدت می‌تواند به مرحله خطرناکی برسد. از این رو ما در این مقاله از داروخانه انصار (دکتر مریم امجدی)، به  5 روش درمان یبوست و مهم‌ترین نحوه درمان یبوست پرداخته‌ایم.

ابتلا به یبوست می‌تواند در اثر اتفاقات و شرایط مختلفی باشد. شاید در یک جشن آخر هفته شیرینی‌های زیادی مصرف کرده‌اید و سیستم گوارشی شما از کار افتاده است. یا درسفر هستید و برنامه غذایی شما به هم ریخته است. البته اغلب اوقات هم شما نمی‌دانید چرا یبوست دارید.

بر اساس هر شرایط مختلف از یبوست و مدت زمان آن، راهکارهای مختلفی برای به راه انداختن سیستم تخلیه بدن وجود دارند. در ادامه این مقاله به طور کامل درباره نحوه درمان یبوست صحبت کردیم. همچنین  5روش درمان یبوست را برای شما آورده‌ایم.

مدت زمان اصولی کار کردن شکم

ابتدا، دانستن برخی اصول قبل از دانستن نحوه درمان یبوست از اهمیت برخوردار است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که باید هر روز تخلیه مدفوع داشته باشند. اما بر اساس تحقیق در دانشگاه آمریکایی گوارش، این فرضیه درست نیست. بلکه اگر 3 بار یا بیشتر در هفته مدفوع کنید، سالم تلقی می‌شود. بنابراین اگر 3 بار در هفته تخلیه مدفوع دارید، نیازی نیست درباره نحوه درمان یبوست بخوانید. چرا که شما یبوست ندارید.

یبوست به طور کلی به این معنی‌ست که شما کمتر از 3 بار در هفته مدفوع می‌کنید. همچنین می‌تواند به این معنی باشد که در دفع مدفوع، مشکل زیادی دارید یا مدفوع شما کوچک و سفت است. 5 روش درمان یبوست که در پایین آورده‌ایم هم دقیقا برای این حالت است.

مدت زمان اصولی کار کردن شکم

مدت زمان اصولی کار کردن شکم

دلایل ابتلا به یبوست

به غیر از بر هم خوردن برنامه غذایی در سفر و مصرف مقدار زیاد شیرینی‌جات، دلایل ابتلا به یبوست فراوان‌اند. معمولا اکثر یبوست‌های ناشی از دلایل زیر، به راحتی قابل درمان هستند. در حالی که در بعضی شرایط، درمان کم پیچیده‌تر می‌شود. بنابراین نحوه درمان یبوست بر اساس دلایل ابتلا به یبوست شما، متفاوت است. از جمله دلایل ابتلا به یبوست:

 • نخوردن فیبر کافی
 • ننوشیدن آب کافی
 • افزایش سن
 • عوارض دارویی
 • عدم تعادل هورمونی
 • انسداد روده بزرگ
 • مشکلات عصبی
دلایل ابتلا به یبوست

دلایل ابتلا به یبوست

اما نگران نباشید یبوست خفیف را معمولاً می‌توان با چند تغییر عادت سبک در زندگی برطرف کرد. اگر هم این کار موثر نبود، مسهل‌های بدون نسخه (OTC) اغلب این کار را انجام می‌دهند. در ادامه  5روش درمان یبوست که جزو موثرترین نحوه درمان یبوست نیز شناخته می‌شوند، آورده‌ایم.

نحوه درمان یبوست

همانطور که در تمامی مقالات علمی خود در در داروخانه انصار می‌گوییم، پیشگیری مهم‌تر از درمان است. در اینجا نیز به این اصل پایبند هستیم. شما می‌توانید  5روش درمان یبوست و پیشگیری از آن را در پایین مطالعه کنید.

1- خوردن فیبر بیشتر

فیبر برای یک سیستم گوارشی سالم، بسیار مهم است. این ماده مانند جارو عمل می‌کند و مواد زائد را از بدن خارج می‌کند. 2 نوع فیبر وجود دارد: محلول و نامحلول. مصرف این دو نوع فیبر با هم مدفوع را بزرگتر، سنگین‌تر، نرم‌تر و راحت‌تر می‌کنند.

خوردن فیبر بیشتر

خوردن فیبر بیشتر

به طور کلی، زنان باید 21 تا 25 گرم فیبر در روز از طریق رژیم غذایی دریافت کنند. همچنین برای مردان، مقدار روزانه باید 30 تا 38 گرم باشد. مصرف مقدارهای مشخص در بالا، به عنوان نحوه درمان یبوست و یا پیشگیری از آن شناخته می‌شود و در کنار  5روش درمان یبوست قرار می‌گیرد.

مواد غذایی غنی از فیبر

 • تمشک
 • یک عدد سیب معادل 4 گرم
 • یک عدد موز معادل 3 گرم
 • کلم بروکلی آب پز
 • اسپاگتی گندم کامل
 • پاپ کورن (ذرت بو داده)
 • نان سبوس دار
 • لوبیا سیاه پخته شده
 • گندم و جو
 • لوبیا چیتی
 • عدس
 • نخود فرنگی
 • لوبیا چشم بلبلی
 • اسفناج
 • کلم
 • هویج

آلو همچنین کمک‌کننده بزرگی به هضم غذا است. این میوه حاوی هر دو نوع فیبر است. آلو همچنین حاوی نوعی الکل قند به نام سوربیتول است که به عنوان یک مسهل طبیعی عمل می کند. به طوری که خوردن 3 عدد آلو در روز به عنوان نحوه درمان یبوست خفیف از بین  5روش درمان یبوست آمده است.

هنگامی که فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه می کنید، به یاد داشته باشید که به آرامی ادامه دهید. سریع غذا خوردن باعث نفخ و گاز معده می‌شود.

2- آب زیاد بنوشید!

با انجام مطالعات پزشکی در مورد بیماری‌های مختلف و نحوه درمان آن‌ها، متوجه خواهید شد که آب معجزه‌ای‌ست که دست کم گرفته شده. این معجزه حتی در مبحث نحوه درمان یبوست نیز آمده است!

آب همراه با فیبر به دفع مدفوع بدن کمک می‌کند. اگر یبوست دارید روزی ۲ تا ۴ لیوان آب اضافی بنوشید. هیچ عدد جادویی در دومین روش از  5روش درمان یبوست برای مقدار آبی که در یک روز باید دریافت کنید وجود ندارد. هر چه بیشتر آب بخورید، بهتر است. اما به عنوان یک دستورالعمل خوب، مصرف 11.5 فنجان مایعات در روز برای زنان و 15.5 فنجان برای مردان است.

خوردن آب نحوه درمان یبوست

خوردن آب نحوه درمان یبوست

بهترین بخش این است که شما می‌توانید حدود 20 درصد از این مقدار را از غذا دریافت کنید. میوه‌ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی آب هستند. نوشیدنی‌هایی مانند چای، شیر و آب میوه نیز در مجموع کل به عنوان آب روزانه شما به حساب می‌آیند.

3- ورزش کنید.

عدم فعالیت بدنی کافی می‌تواند شما را دچار یبوست کند. بنابراین ورزش نیز سومین روش از نحوه درمان یبوست در این مقاله است.. ورزش و فعالیت بدنی به تقویت دیواره شکم و عضلات دیافراگم کمک می‌کند که هر دو به دفع مدفوع کمک می‌کنند.

یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که 10 تا 15 دقیقه پیاده روی بعد از غذا خوردن می‌تواند به کاهش گاز، نفخ و آروغ زدن کمک کند. سعی کنید هفته‌ای 150 دقیقه ورزش ملایم (پیاده روی یا دوچرخه سواری) داشته باشید. این تقریباً معادل 30 دقیقه در بیشتر روزها است. بنابراین جزو فعالیت‌های کوتاه مدت به حساب می‌آیند.

اما ورزش هم به عنوان یکی از  5روش درمان یبوست و هم به عنوان نحوه پیشگیری از یبوست شناخته می‌شود. برای بهره بردن از ورزش به عنوان نحوه درمان یبوست، می‌توانید پس از ابتلا به یبوست، زمانی را بعد از غذا و یا اول صبح برای انجام فعالیت ورزشی انتخاب کنید.

برای پشیگیری از ابتلا به یبوست نیز می‌توانید از همین امروز روتینی را برای انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش روزانه انتخاب کنید. این روتین باید بر اساس قدرت بدنی شما تنظیم شود. چرا که وارد کردن فشار بیش از حد به بدن می‌تواند منجر به آسیب عضلانی، مفصلی و استخوانی شود.

4- عدم نگه داشتن مدفوع

یکی از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از یبوست و موثرترین نحوه درمان یبوست، عدم نگهداری مدفوع در بدن است. زمانی که مغز به شما دستور تخلیه مدفوع می‌دهد، آن را نادیده نگیرید. چرا که نادیده گرفتن زمان تخلیه و نگه داشتن مدفوع در بدن می‌تواند منجر به سخت شدن مدفوع و در نتیجه دشواری در تخلیه مدفوع شود.

عدم نگه داشتن مدفوع

عدم نگه داشتن مدفوع

چهارمین مورد از  5روش درمان یبوست، نه روش دارویی است و نه روش تغذیه‌ای. این روش فقط نیازمند تغییر عادت منفی در زندگی خود است. شما با تغییر این عادت منفی کمک بسیاری را به سلامت گوارش خود کرده‌اید.

5- مصرف داروی مسهل

اگر تمامی روش‌های بالا را امتحان کرده‌اید و همچنان به یبوست مبتلا هستید، موثرترین نحوه درمان یبوست برای شما، استفاده از قرص‌های مسهل بدون نسخه است. البته انواع مختلفی از قرص مسهل وجود دارند که نحوه عملکرد آن‌ها در بدن نیز متفاوت است. البته همه انواع قرص‌ها به عنوان یکی از  5روش درمان یبوست هستند. انواع این قرص‌ها عبارتند از:

حجم دهنده‌ها: این مسهل‌ها به مدفوع شما فیبر می‌افزایند و آن را بزرگتر و نرم‌تر می‌کنند. انواع متداول عبارتند از پسیلیوم (Metamucil®)، پلی کربوفیل (FiberCon®) و متیل سلولز (Citrucel®).

قرص fiber con برای درمان یبوست

قرص fiber con برای درمان یبوست

نرم کننده‌های مدفوع: این نوع قرص‌ها باعث می‌شوند مدفوع شما آب بیشتری جذب کند. در نتیجه مدفوع را نرم و دفع آن را آسان‌ می‌کنند. سدیم دوکوزات (Colace®) رایج‌ترین نوع آن است که به عنوان موثرترین نحوه درمان یبوست نیز استفاده می‌شود.

مسهل‌های laxative: این مسل‌ها باعث می‌شوند روده ها آب بیشتری را در خود نگه دارند. آن‌ها همچنین مدفوع را نرم و حرکت روده شما را راحت‌تر می‌کنند. نمونه‌های رایج عبارتند از پلی اتیلن گلیکول 3350 (MiraLAX®) و هیدروکسید منیزیم (Phillips’® Milk of Magnesia).

نحوه درمان یبوست با محلول Phillips Milk Of Magnesia

نحوه درمان یبوست با محلول Phillips Milk Of Magnesia

مسهل‌های محرک: این‌ها باعث انقباض روده و بیرون راندن مدفوع می‌شوند. این مسهل‌ها شامل بیزاکودیل (Dulcolax® یا Correctol®) و سنوزیدها (Senokot®) هستند.

نکته: هر 4 داروی مسهل که در بالا آوردیم، در لیست بهترین نحوه درمان یبوست هستند. استفاده آن‌ها کمک بسیاری به شما در درمان یبوست می‌کند.

کپسول نیچرفیت دیموند Daymond

در  5روش درمان یبوست دیدید که یکی از روش‌ها، استفاده از قرص مسهل است. یکی از این قرص‌های مسهل را که می‌توانید در داروخانه انصار پیدا کنید، کپسول نیچرفیت دیموند Daymond است. کپسول نیچرفیت از برند داروسازی دیموند یک محصول گیاهی برای تامین فیبر بدن و سلامت روده‌ها ، کاهش اشتها به حساب می‌آید. بعلاوه از آن به عنوان داروی مسهل استفاده می‌شود.

در این کپسول از سبوس جو دو سر استفاده شده است. این ماده پر ارزش در درمان یبوست که یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم گوارشی است، نقش موثری دارد. همانطور که در بالا گفتیم، گندم و جو دو ماده مهم که به عنوان نحوه درمان یبوست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شما می‌توانید با کلیک روی محصول در پایین، اقدام به خرید آن کنید و محصول را در سریع‌ترین زمان درب منزل تحویل بگیرید.

درمان یبوست با کمک پزشک

بعضی مواقع شما تمامی  5روش درمان یبوست را به علاوه موثرترین نحوه درمان یبوست امتحان می‌کنید، اما نتیجه‌ای نمی‌گیرید. تغییر رژیم غذایی می‌تواند برای یبوست خفیف مؤثر باشد. اما رژیم غذایی همه چیز نیست. بسیاری از مردم علیرغم مصرف رژیم غذایی سرشار از فیبر و هیدراته ماندن، یبوست را تجربه می‌کنند.

در این حالت باید فوراً با پزشک خود صحبت کنید. همچنین اگر درد شکم، خونریزی، کاهش وزن، تهوع یا استفراغ دارید، با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت خود را برایش شرح دهید. پزشک شما می‌تواند یک برنامه درمانی عالی را به شما ارائه دهد.

در آخر

یبوست یکی از بدترین حالت‌های گوارشی‌ست که انسان می‌تواند تجربه کند. از این رو درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. جالب است بدانید که درمان یبوست بسیار ساده و بی‌دردسر است. اما خب طبیعتا نه هر یبوستی. در بعضی مواقع یبوست ممکن است حادتر و نیازمند مراجعه به پزشک باشد. در حالی که یبوست‌های خفیف‌تر را می‌توان با چند روش ساده درمان کرد.

ما در این مقاله از داروخانه انصار (دکتر مریم امجدی)  5روش درمان یبوست را به همراه موثرترین نحوه درمان یبوست برای شما آوردیم. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. لطفا سوالات و نظرات خود را در خصوص این مقاله در فرم دیدگاه‌ها (موجود در انتهای همین مقاله) بنویسید. همکاران ما در سریع‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *