مطالب پر بازدید

بهترین انواع رژیم

به طور قطع نمی‌توان تنها یک رژیم را بهترین رژیم لاغری دنیا دانست اما می خواهیم به شما رژیم های استاندارد را معرفی که توسط علم کاملا تایید شده‌اند اما برخی از آنها مانند کتوژنیک یا لوکارب شهرت بیشتری دارند.

شما با توجه به سبک زندگی خود یا سبک تغذیه مورد علاقه‌تان می‌توانید از میان رژیم های نام برده شده انتخاب کنید و به هدف خود برسید.

۱- رژیم کتوژنیک:

رژیم کتوژنیک یکی از پرطرفدارترین رژیم های لاغری دنیا است. رژیم کتوژنیک با پایین آوردن سطح انسولین و تغییر سوخت اصلی بدن از قند به کتون عمل می‌کند. کتون ها از اسیدهای چرب تشکیل شده اند و دیگر ارگان‌های بدن می‌‌تواند آن را به عنوان انرژی مصرف کنند.زمانی که بدن شما کربوهیدراتی برای مصرف کردن نداشته باشد از کتون ها استفاده کرده و شما وارد فاز کتوسیس می‌شوید. با این وجود بر خلاف رژیم اتکینز و دیگر رژیم های کم کربوهیدرات، رژیم کتوژنیک آهسته آهسته مقدار کربوهیدرات دریافتی را افزایش نمی‌‌دهد. در رژیم کتوژنیک همیشه مقدار کربوهیدرات دریافتی بسیار پایین نگه داشته می‌شود تا در وضعیت کتوسیس باقی بمانید. در واقع افرادی که از رژیم کتو پیروی می‌کنند کربوهیدرات دریافتی روزانه آنها کمتر از ۵۰ گرم است.

یک تحلیل و بررسی انجام شده بر روی ۱۳ مطالعه نشان داد که رژیم کتوژنیک نه تنها باعث کاهش وزن و چربی سوزی بیشتر در بدن می‌شود بلکه نشانه‌های التهاب و خطر ابتلا به بیماری‌ها در افراد چاق و دارای اضافه وزن را کاهش می‌دهد

حتی هنگامی که کالری در رژیم کتوژنیک محدود نشده باشد کالری دریافتی شما به طور خودکار کاهش می یابد. بررسی اخیر چندین مطالعه نشان می دهد که دلیل این کاهش کالری کتون ها هستند زیرا که به سرکوب اشتها کمک می کنند.

با رژیم کتوژنیک چند کیلوگرم وزن کم می کنیم؟

پژوهش‌های انجام شده نشان داده‌اند که با انجام اصولی رژیم کتوژنیک می‌توان کاهش وزن نسبتا سریعی تجربه کرد. شاید بتوان گفت دلیل اصلی شهرت رژیم کتو لاغری سریع است.

نقاط ضعف رژیم کتوژنیک چیست؟

در رژیم کتو شما باید تمام غلات، نان و برنج را کنار بگذارید و همچنین مصرف میوه‌ها به شدت محدود می‌شوند.

۲- رژیم لوکارب:

بدون شک رژیم لوکارب در کنار کتوژنیک پرطرفدارترین رژیم لاغری و علمی ترین رژیم در دنیا است. در رژیم کم کربوهیدرات می توان از ۲۰ تا ۱۵۰ گرم کربوهیدرات استفاده کرد. هدف اصلی انجام رژیم پر پروتئین تمرکز بر مصرف چربی به عنوان سوخت به جای کربوهیدرات ها است.

شما در انجام رژیم لوکارب نسبت به رژیم کتوژنیک آزادی عمل بیشتری دارید. به عنوان مثال می‌توانید در رژیم غذایی خود کربوهیدرات های سالم مانند نان هفت غله، برنج قهوه‌ای، انواع میوه‌ها، سبزیجات و غلات را داشته باشید.

اینکه میان رژیم کتوژنیک یا لوکارب کدام را انتخاب می‌کنید کاملا به سلیقه و سبک زندگی شما بستگی دارد و از هر دو رژیم می‌توانید به خواسته خود دست پیدا کنید.

رژیم پر پروتئین چه فایده هایی دارد؟

رژیم پر پروتئین اشتهای شما را کاهش می دهد و باعث می شود که کمتر احساس گرسنگی داشته باشید و در نتیجه به طور خودکار کمتر کالری دریافت می کنید. همچنین رژیم کم کربوهیدرات برای بهبود تری گلیسرید، کلسترول، قند خون، انسولین و فشار خون مفید است.

رژیم کم کربوهیدرات چه عوارض جانبی دارد؟

رژیم لوکارب به این خاطر که شامل اغلب گروه‌های غذایی می‌شود را بی خطر در نظر می‌گیرند.

3- رژیم اتکینز:

رژیم اتکینز یکی از پر طرفدارترین رژیم کم کربوهیدرات برای لاغری در جهان است. رژیم لاغری اتکینز توسط متخصص قلب رابرت اتکینز در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی ابداع شد و ادعا می شود که رژیم اتکینز باعث کاهش سریع وزن بدون گرسنگی خواهد شد.

رژیم اتکینز ۴ مرحله دارد که در فاز اول به مدت دو هفته مقدار کربوهیدرات دریافتی تا ۲۰ گرم در روز محدود می شود٬ اما اجازه دارید که به مقدار در نامحدود چربی و پروتئین دریافت کنید. در طول فاز اول بدن شما چربی ها را به ترکیباتی به نام کتون تبدیل کرده و این ترکیب را به عنوان منبع اصلی انرژی قرار می دهد.

بعد از فاز اول رژیم اتکینز به افراد گفته می شود تا به صورت آهسته ۵ گرم بر روی مقدار کربوهیدرات دریافتی خود اضافه کنند تا سطح کربوهیدرات حیاتی افراد مشخص شود تا بتوانند وزن کاسته شده را حفظ کنند. مطالعه هایی رژیم اتکینز را با دیگر رژیم مقایسه کردند و نتیجه های به دست آمده نشان داد که برای کاهش وزن بسیار موثر است. 

رژیم اتکینز چگونه عمل می کند؟

این رژیم به ۴ فاز تقسیم می شود. فاز اول القا نام دارد که شما به مدت ۲ هفته کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات می خورید. بعد از فاز القا شما رفته رفته در فازهای باقی مانده کربوهیدرات های سالم را به رژیم اضافه کرده تا به هدف خود دست پیدا کنید.

با رژیم اتکینز چقدر وزن کم می کنیم؟

به طور گسترده ای بر روی رژیم اتکینز پژوهش صورت گرفته است. پژوهش ها نشان می دهند که رژیم کم کربوهیدرات اتکینز نسبت به رژیم های کم چرب باعث لاغری سریع می شود.

دیگر پژوهش ها هم دریافتند که رژیم های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن بسیار مفید هستند. با انجام رژیم پر پروتئین و کربوهیدرات پایین می توانید در آب کردن چربی های شکم و پهلو که بسیار خطرناک هستند موفق عمل کنید.

رژیم اتکینز چه نقاط ضعفی دارد؟

مانند بسیاری از رژیم های با کربوهیدرات پایین، رژیم اتکینز هم بی خطر و سالم برای اغلب افراد است 

4- رژیم فستینگ:

رژیم فستینگ یا روزه متناوب چرخه ای از زمان های غذا خوردن و روزه داری است. در این رژیم به جای محدود کردن مواد غذایی باید زمان وعده ها را کنترل کرد. بنابراین رژیم روزه داری بیشتر یک الگوی غذا خوردن است تا رژیم.

محبوب ترین روش های روزه داری عبارتند از:

  • متد ۱۶/۸: در این سبک شما باید ساعت غذا خوردن خود را به ۸ ساعت در روز محدود کنید و ۱۶ ساعت باقی مانده را چیزی نخورید. تقریبا با حذف صبحانه خود می توان رژیم روزه داری ۱۶/۸ را پیاده کرد.
  • روش ۲۴ ساعته: برای ۱ یا ۲ بار در هفته به مدت ۲۴ ساعت چیزی نمی خورید اما نباید این روزها پشت سر هم باشد.
  • رژیم ۵ به ۲: برای ۲ روز متوالی در هفته کالری دریافتی خود را به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری می رسانید و در روزهای باقی مانده محدودیت وجود ندارد و به صورت عادی غذا می خورید. اما در نظر داشته باشید که نباید زیاده روی کرد.
  • رژیم جنگجو: در این روش شما مجاز به خوردن مقدار کمی از میوه و سبزیجات خام هستید و وعده شام بزرگ و کاملی میل می کنید.

معمولا از رژیم فستینگ برای کاهش وزن استفاده می شود زیرا که به آسانی می توان کالری را محدود کرد. در مجموع می توانید با این رژیم کالری کمتری دریافت کنید اما به خاطر داشته باشید که در روزهای غیر روزه داری نباید در غذا خوردن زیاده روی کنید.

نقاط ضعف رژیم روزه داری چیست؟

اگرچه رژیم روزه داری بی خطر است و افراد زیادی می توانند دنبال کنند مناسب همه نیست. برخی تحقیقات نشان می دهند که شاید رژیم روزه داری برای خانم ها همانند آقایان مفید نباشد.

خانم های حامله، مادران شیرده، نوجوانان، بچه ها و همچنین افراد دچار سو تغذیه، دارای وزن کمتر از نرمال و کسانی که کمبود مواد مغذی دارند باید از رژیم روزه داری پرهیز کنند.

۵- رژیم وگان:

این روزها رژیم وگان در میان افرادی که به دنبال برای کاهش وزن هستند بسیار محبوب شده است. رژیم وگان به این خاطر که دارای کمبودهایی می باشد بسیار مورد بحث قرار گرفته است زیرا که هیچ گونه محصولات حیوانی را شامل نمی شود. از طرف دیگر رژیم گیاه خواری را به خاطر مسائل اخلاقی مورد تمجید قرار می دهند.

رژیم های گیاه خواری می توانند سالم یا ناسالم باشند که این مسئله به نوع مواد خوراکی موجود در آن بستگی دارد. بعید است که شما بتوانید با خوردن مقدار بسیار زیادی از غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی ها کاهش وزن داشته باشید. با این حال مطالعات نشان می دهند رژیم های گیاهخواری بر پایه مواد خوراکی کامل منجر به کاهش وزن و پایین آمدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی خواهد شد. 

رژیم وگان چه فایده هایی دارد؟

رژیم هایی که بر پایه مواد خوراکی گیاهی و سبزیجات هستند منجر به کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و مرگ زودرس می شوند. همچنین مصرف محدود گوشت های فرآوری شده خطر آلزایمر و مرگ بر اثر سرطان و بیماری قلبی را کاهش می دهد.

رژیم گیاهخواری چه نقاط ضعفی دارد؟

به خاطر حذف کامل محصولات حیوانی از رژیم گیاهخواری شما کمبود چندین ماده مغذی مانند ویتامین ب ۱۲، ویتامین دی، ید، آهن، کلسیم، روی و اسیدهای چرب امگا ۳ را تجربه خواهید کرد

https://www.healthline.com/nutrition/8-fad-diets-that-work#TOC_TITLE_HDR_3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟