مطالب پر بازدید

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا

تزریق واکسن آنفولانزا یکی از بهترین عادت‌هایی‌ست که هر ساله ابتدای پاییز باید انجام دهید. در کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی، تزریق سالانه واکسن آنفولانزا امری عادی و جا افتاده است. در کشور ما نیز پس از همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ (کرونا) اهمیت تزریق سالانه واکسن آنفولانزا بیش از پیش شد. اما یکی از مواردی که احتمالا قبل از تزریق این واکسن برایتان سوال باشد این است که: عوارض جانبی واکسن آنفولانزا چیست؟

اگر شما هم به فکر تزریق مرتب و سالانه واکسن آنفولانزا افتادید، در ادامه همراه ما باشید. ما در این مقاله از داروخانه انصار (دکتر مریم امجدی) به طور کامل و تخصصی به مبحث عوارض جانبی واکسن آنفولانزا پرداخته‌ایم.

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا بسیار ایمن است و اکثر افراد پس از واکسیناسیون آنفولانزا هیچ عارضه‌ای را تجربه نمی‌کنند. اگر عوارض جانبی واکسن آنفولانزا را دارید، معمولا باید بعد از یک روز یا کمی بیشتر از بین برود.

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا چیست؟

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا چیست؟

عوارض واکسن آنفولانزا خفیف هستند. اما به طور کلی عوار ض واکسن آنفولانزا عبارتند از:

  • تب و درجه حرارت بالا
  • احساس خستگی
  • دردهای عضلانی
  • سردرد
  • احساس درد در محل تزریق

بعد از تزریق، ممکن است برای یک روز یا بیشتر احساس تب خفیف و دردهای خفیف عضلانی داشته باشید. اما این کاملا طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست. در برخی افراد دیگر نیز ممکن است پس از تزریق واکسن آنفولانزا دچار درد دست شوند.

در ادامه، ما به تکراری ترین سوالات شما در مورد عوارض جانبی واکسن آنفولانزا پاسخ داده‌ایم.

تزریق همزمان واکسن آنفولانزا و واکسن کووید ۱۹

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، پس از دوران کرونا، تزریق واکسن‌های مختلف از جمله واکسن آنفولانزا از اهمیت بالایی برخوردار شد. مردم به جدیت و سرسختی بیماری‌ها پی بردند و به دنبال راه‌هایی برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف بودند (و خب چه راهی بهتر از واکسن!).

با این حال که ویروس کووید ۱۹ ریشه کن شد، اما همچنان افرادی برای امنیت بیشتر به دنبال تزریق سالانه واکسن کرونا هستند. از این رو سوالی که پیش می‌آید این است: آیا امکان تزریق همزمان واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا وجود دارد؟

تزریق همزمان واکسن آنفولانزا و کووید ۱۹

تزریق همزمان واکسن آنفولانزا و کووید ۱۹

در پاسخ باید گفت که عوارض جانبی واکسن آنفولانزا و واکسن کووید ۱۹ بسیار مشابه هستند. اگرچه واکسن آنفولانزا به ندرت باعث تهوع می‌شود. به طور کلی با وضعیت حال حاضر، نیازی به تزریق واکسن کووید ۱۹ نیست. بلکه تزریق سالانه و مستمر واکسن آنفولانزا از اهمیت بیشتری برخوردار است. شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن آنفولانزا و کووید ۱۹ به شرح زیر هستند:

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا عوارض جانبی واکسن کووید ۱۹
خستگی و بی حالی بدن درد
دردهای عضلانی خستگی و بی حالی
تب بیماری خفیف‌تر
درد در محل تزریق درد در محل تزریق
سردرد سردرد

رایج‌ترین سوالات عوارض جانبی واکسن آنفولانزا

در ادامه به رایج‌ترین سوالاتی که در مورد عوارض جانبی واکسن آنفولانزا از ما می‌پرسید پاسخ داده‌ایم. در صورتی که سوال خود را در زیر پیدا نکردید، در انتهای مقاله سوال خود را از طریق فرم دیدگاه‌ها بنویسید.

۱- آیا تزریق واکسن آنفولانزا، واکنش آلرژیک دارد؟

این مورد بسیار نادر است. اما خب واکنش‌های آلرژیک ممکن است رخ دهد. علائمی که باید مراقب آن‌ها بود کهیر، تورم، تپش قلب و مشکل در تنفس است. اگر قبلاً واکنش آلرژیک به واکسن داشته‌اید یا به تخم مرغ حساسیت دارید، ممکن است نتوانید واکسن آنفولانزا را دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صورت تلفنی یا حضوری با مراجعه به داروخانه، با متخصصین ما در داروخانه انصار مشورت کنید.

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا - واکنش آلرژیک

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا – واکنش آلرژیک

۲- آیا واکسن آنفولانزا از ابتلای من به کرونا جلوگیری می‌کند؟

دریافت واکسن آنفولانزا از شما در برابر ویروس کرونا محافظت نمی‌کند. زیرا این یک ویروس متفاوت است و در حال حاضر واکسنی دیگر برای کووید ۱۹ (کرونا) در دسترس است. با این حال، سازمان جهانی بهداشت (WHO) به همه توصیه می‌کند که هر سال واکسن آنفولانزا را برای کمک به پیشگیری از آنفولانزا و حفظ سلامتی در طول پاییز یا زمستان، دریافت کنند.

۳- آیا پس از تزریق واکسن آنفولانزا، به آنفولانزا مبتلا می‌شوم؟

خیر. همانطور که در مقایسه عوارض جانبی واکسن آنفولانزا و واکسن کووید ۱۹ گفتیم، تفاوت این ۲ در همین است. واکسن آنفولانزا حاوی ذرات غیرفعال ویروی آنفولانزا است. بنابراین شما پس از تزریق آن، به آنفولانزا مبتلا نمی‌شوید.

در مواردی اگر بعد از تزریق واکسن به آنفولانزا مبتلا می‌شوید، احتمالاً به این دلیل است که واکسیناسیون کاملاً مؤثر نبوده یا گونه‌ای دیگر از ویروس را دریافت کرده‌اید.

ابتلا به آنفولانزا

ابتلا به آنفولانزا

۴- مدت زمان ایمنی کامل در برابر آنفولانزا پس از تزریق چقدر است؟

دو هفته پس از تزریق واکسن آنفولانزا، شما در برابر ویروس آنفولانزا ایمن خواهید شد. از این رو به شما توصیه می‌شود در این ۲ هفته از خود به بهترین شکل مراقبت و از افرادی که به آنفولانزا مبتلا هستند، دوری کنید. به همین دلیل، بهتر است آن را هرچه زودتر تهیه کنید تا در طول فصل تا حد امکان محافظت شوید.

۵- آیا واکسن، ایمنی ۱۰۰٪ در برابر آنفولانزا را فراهم می‌کند؟

در حال حاضر تزریق آنفولانزا بهترین محافظت در برابر ویروس آنفولانزا است. گرچه این برای تمامی گونه‌های آنفولانزا صادق نیست. بنابراین، هنوز احتمال کمی برای ابتلا به گونه‌های آنفولانزا وجود دارد. اما خب با تزریق واکسن تا حد بسیار زیاد بدن خود را در برابر آنفولانزا ایمن می‌کنید.

از آنجایی که عوارض جانبی واکسن آنفولانزا بسیار نادر و حتی اگر پیش بیایند، کوتاه مدت هستند، ریسک نکنید. به صورت سالانه این واکسن را دریافت کنید و خیال خود را از بابت ویروی آنفولانزا راحت کنید.

۶- آیا درد بازو پس از تزریق واکسن آنفولانزا طبیعی است؟

درد بازو بعد از هر واکسیناسیون شایع است. در واقع درد از عضله‌ایست که در آن تزریق انجام شده است. درد بازو نشانه خوبی است زیرا به این معناست که بدن شما به واکسن پاسخ می‌دهد.

درد بازو پس از تزریق واکسن آنفولانزا

درد بازو پس از تزریق واکسن آنفولانزا

۷- در صورت بیماری امکان تزریق واکسن آنفولانزا وجود دارد؟

در مورد علائم بیماری خود با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. اگر بیماری خفیف دارید همچنان می‌توانید واکسن آنفولانزا را دریافت کنید، اما اگر پزشک یا داروساز به شما توصیه کرد که پس از بهبودی کامل، واکسن آنفولانزا را تزریق کنید، همان کار را بکنید. با گوش دادن به توصیه پزشک بهترین بهره را از واکسن خواهید برد. همچنین عوارض جانبی واکسن آنفولانزا دیگر موجب آزار شما نخواهند شد.

این‌ها ۷ مورد از تکراری‌ترین سوالاتی بودند که شما از ما در رابطه با عوارض جانبی واکسن آنفولانزا می‌پرسید.

مزایای تزریق واکسن آنفولانزا

پس از تزریق واکسن، همچنان امکان ابتلا به آنفولانزا وجود دارد. با این حال، واکسیناسیون آنفولانزا در چندین مطالعه نشان داده است که شدت بیماری را در افرادی که واکسینه می‌شوند، کاهش می‌دهد:

  • مطالعه‌ای در سال 2017 نشان داد که واکسیناسیون آنفولانزا باعث کاهش مرگ و میر، پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه، مدت اقامت در ICU و مدت کلی بستری در بیماران آنفولانزای بیمارستانی می‌شود.
  • مطالعه دیگری در سال 2018 نشان داد که بزرگسالان واکسینه شده که به دلیل آنفولانزا در بیمارستان بستری شده بودند، 59 درصد کمتر از افرادی که واکسینه نشده بودند، در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری شدند. در میان بزرگسالان مبتلا به آنفولانزا در ICU، بیماران واکسینه شده به طور متوسط 4 روز کمتر از افرادی که واکسینه نشده بودند در بیمارستان سپری کردند.
مزایای تزریق واکسن آنفولانزا

مزایای تزریق واکسن آنفولانزا

اما همچنان سازمان جهانی بهداشت به تزریق سالانه واکسن بسیار توصیه می‌کند. چرا که عوارض جانبی واکسن آنفولانزا بسیار کم‌تر از مزایای آن برای بدن هستند. همچنین از اصلی‌ترین و مهم‌ترین گونه‌های آنفولانزا پیشگیری می‌کند.

جمع بندی

ما در این مقاله از داروخانه انصار به یکی از مهم‌ترین موضوعات سلامتی، یعنی واکسیناسیون آنفولانزا پرداختیم. در این مقاله به صورت تخصصی درباره عوارض جانبی واکسن آنفولانزا صحبت کردیم. همچنین مزایای این واکسن را به طور کامل آوردیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

لطفا نظرات و سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها در انتهای همین مقاله برای ما بنویسید. متخصصین ما در داروخانه انصار (دکتر مریم امجدی) در سریع‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *