مطالب پر بازدید

سفالکسین Cefalexin چیست؟ + عوارض جانبی سفالکسین

سفالکسین یک آنتی بیوتیک است. حتما شما هم نام این دارو را شنیده‌ایو و یا حتی با تجویز پزشکتان مصرف کرده باشید. اما خب ندانید که کاربرد و یا عوارض جانبی آن چیست! از این رو ما در این مقاله پزشکی از داروخانه انصار (دکتر مریم امجدی) به سوال سفالکسین Cefalexin چیست؟ پرداختیم. همچنین ترکیبات، کاربرد و عوارض جانبی سفالکسین را به طور کامل معرفی کرده‌ایم.

سفالکسین Cefalexin چیست؟

همانطور که در بالا هم گفتیم، سفالکسین یک آنتی بیوتیک است. این آنتی بیوتیک، به گروهی از آنتی بیوتیک‌ها به نام سفالوسپورین تعلق دارد. سفالکسین فقط با نسخه در دسترس است. این دارو به صورت کپسول، قرص یا شربت خوردنی است.

سفالکسین Cefalexin چیست؟

سفالکسین Cefalexin چیست؟

کاربرد سفالکسین Cefalexin چیست؟

از سفالکسین Cefalexin برای درمان عفونت‌های باکتریایی، مانند ذات الریه و سایر عفونت‌های قفسه سینه، عفونت‌های پوستی و عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) استفاده می‌شود. این عفونت‌ها ممکن است به دلایل مختلفی نظیر آلودگی هوا، ویروس فصلی و … به وجود بیایند.

از این رو احتمال اینکه شما هم این دارو را مصرف کرده باشید، زیاد است. چرا که معمولا پزشکان در این شرایط، کپسول، قرص و یا شربت سفالکسین را تجویز می‌کنند.

نکات مصرف سفالکسین Cefalexin

در بالا به طور کامل پاسخ سوال سفالکسین Cefalexin چیست؟ را دادیم. همانطور که در بالا گفتیم، مصرف سفالکسین تنها با نسخه پزشک، مجاز است. در غیر اینصورت ممکن است خطراتی را برای شما داشته باشد. از این رو می‌توان گفت که اولین و مهم‌ترین نکته از بین نکات مصرف سفالکسین، این است که به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف این دارو نکنید.

دوز مصرفی سفالکسین Cefalexin

سفالکسین به صورت قرص، کپسول و شربتی است که می‌خورید. دوز مصرفی سفالکسین به دلایل و علل مصرف آن بستگی دارد. اما برای اکثر عفونت‌ها، بزرگسالان معمولاً 500 میلی گرم، 2 یا 3 بار در روز مصرف می‌کنند.

در صورت ابتلا به عفونت شدید ممکن است دوز شما بیشتر و دوز مصرفی برای کودکان کمتر باشد. از این رو همانطور که در پاسخ به سفالکسین Cefalexin چیست؟ گفتیم، مقدار تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.

دوز مصرفی سفالکسین Cefalexin

دوز مصرفی سفالکسین Cefalexin

نحوه مصرف سفالکسین Cefalexin

اگر از کپسول یا قرص سفالکسین استفاده می‌کنید، آن را به طور کامل با آب ببلعید. توجه داشته باشید که قرص را نجوید و یا نشکنید. چرا که با این کار خاصیت‌های این دارو را که در بخش سفالکسین Cefalexin چیست؟ گفتیم، از بین می‌برید.

اگر شما یا فرزندتان سفالکسین را به صورت شربت مایع مصرف می‌کنید، باید از وسایل لازم جهت اندازه گیری مقدار داروی مصرفی داشته باشید. این دارو همراه با یک سرنگ پلاستیکی یا قاشق دارویی به شما کمک می‌کند تا دوز مناسب را اندازه گیری کنید. اگر این وسایل را ندارید، از داروساز موجود در داروخانه درخواست کنید.

نکته: از قاشق چای خوری آشپزخانه استفاده نکنید زیرا مقدار مناسبی را اندازه گیری نمی‌کند.

می توانید سفالکسین را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. همچنین سعی کنید دوزها را در طول روز به طور مساوی تقسیم کنید. اگر آن را 3 بار در روز مصرف کنید، این می‌تواند اول صبح، اواسط بعد از ظهر و قبل از خواب باشد.

مدت زمان مصرف سفالکسین

پزشک به شما خواهد گفت که چه مدت سفالکسین را مصرف کنید، زیرا ممکن است بسته به نوع عفونت شما، این مدت متفاوت باشد.

سفالکسین معمولاً برای مدت کوتاهی برای درمان عفونت استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای جلوگیری از عود عفونت‌ها در طولانی مدت استفاده کرد.

با توجه به انواع عفونت‌هایی که در بخش سفالکسین Cefalexin چیست؟ اشاره کردیم، برای برخی از انواع عفونت، ممکن است لازم باشد حداقل 10 روز سفالکسین مصرف کنید.

نکته: مصرف این دارو را تا پایان دوره ادامه دهید، حتی اگر احساس بهتری دارید. اگر درمان خود را به موقع متوقف کنید، عفونت ممکن است عود کند.

مدت زمان مصرف سفالکسین

مدت زمان مصرف سفالکسین

اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردم؛ چه؟

در صورتی که مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و نوبت بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید. سعی کنید حداقل 4 ساعت بین دوزها فاصله بگذارید.

هرگز 2 دوز را همزمان مصرف نکنید. هرگز یک دوز اضافی برای جبران یک دوز فراموش شده مصرف نکنید. چرا که ممکن است خطرات جانی برای شما داشته باشد.

ممنوعیت مصرف سفالکسین Cefalexin چیست؟

سفالکسین برای برخی افراد مناسب نیست. برای اینکه مطمئن شوید سفالکسین برای شما بی خطر است، قبل از شروع مصرف آن و در صورت داشتن شرایط زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • داشتن واکنش آلرژیک به هر دارویی
 • مشکلات کلیوی
 • بثورات پوستی شدید یا لایه برداری پوست، تاول یا زخم‌های دهان در اثر مصرف آنتی بیوتیک
 • داشتن اسهال شدید یا خونی در اثر مصرف آنتی بیوتیک

عوارض جانبی سفالکسین Cefalexin چیست؟

مانند همه داروها، سفالکسین نیز می‌تواند در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند. اما در بسیاری از افراد عوارض جانبی وجود ندارند یا فقط عوارض جزئی ظاهر می‌شوند.

عوارض جانبی سفالکسین Cefalexin چیست؟

عوارض جانبی سفالکسین Cefalexin چیست؟

عوارض جانبی رایج سفالکسین

در ادامه در بخش عوارض جانبی سفالکسین Cefalexin چیست؟ رایج‌ترین عوارض جانبی این دارو را آوردیم. این عوارض جانبی رایج سفالکسین در حدود 1 از 10 نفر رخ می‌دهد. که خوشبختانه کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با آن‌ها انجام دهید.

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • دل درد

راه‌های مقابله با عوارض جانبی

در ادامه و پس از ارائه پاسخ عوارض جانبی سفالکسین Cefalexin چیست؟، راه‌های مقابله با هر عارضه جانبی را به صورت جداگانه آورده‌ایم.

1- حالت تهوع

در حین مصرف این دارو، وعده‌های غذایی ساده بخورید و از مصرف غذاهای پر ادویه خودداری کنید. همچنین ممکن است مصرف سفالکسین بعد از غذا یا میان وعده به این مورد کمک کند.

2- اسهال

برای درمان اسهال از هیچ داروی دیگری در کنار سفالکسین استفاده نکنید. اگر اسهال شما ادامه دارد، با یک داروساز یا پزشک صحبت کنید.

راه‌های مقابله با عوارض جانبی سفالکسین

راه‌های مقابله با عوارض جانبی سفالکسین

3- دل درد

به خوبی استراحت کنید. استراحت کردن می‌تواند به آرامی، خوردن و نوشیدن و داشتن وعده‌های غذایی کوچک‌تر و مکرر کمک کند. همچنین سعی کنید یک پد حرارتی یا بطری آب گرم سرپوشیده را روی شکم خود قرار دهید.

عوارض جانبی شدید سفالکسین چیست؟

علاوه بر عوارض جانبی رایج این دارو، ممکن است عوارض جانبی آن جدی‌تر باشند. البته جای نگرانی نیست! چرا که عوارض جانبی جدی نادر است و در کمتر از 1 در 1000 نفر رخ می دهد. در صورت مشاهده هر گونه عوارض زیر، به سرعت با اورژانس 115 تماس بگیرید.

 1. اسهال شدید یا وجود خون یا مخاط در اسهال شما
 2. مدفوع کم رنگ و ادرار تیره
 3. زرد شدن پوست شما
 4. سفیدی چشم که ممکن است نشانه مشکلات کبدی باشد
 5. کبودی بی دلیل روی پوست شما

در بالا و پاسخ به سوال عوارض جانبی سفالکسین Cefalexin چیست؟، تنها به رایج‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض پرداختیم. سفالکسین Cefalexin علاوه بر این عوارض، ممکن است برای هر شخص عوارض جانبی دیگری داشته باشد. برای اطلاع کامل از تمام این عوارض پیشنهاد می‌کنیم، بروشور داخل جعبه کپسول، قرص و یا شربت را مطالعه فرمایید.

عوارض جانبی شدید سفالکسین

عوارض جانبی شدید سفالکسین

سفالکسین در دوران بارداری

شما می‌توانید سفالکسین را در هر مرحله از بارداری مصرف کنید. هیچ شواهدی مبنی بر اینکه باعث آسیب به نوزاد شود وجود ندارد.

درمان عفونت در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا این خطر وجود دارد که در صورت عدم درمان، باعث ناخوشی شما شود.

از این رو در دوران بارداری بدون ترس از آسیب رسیدن به کودک و صد البته تحت نظر پزشک، جهت درمان عفونت، داروی سفالکسین را مصرف کنید.

سفالکسین در دوران شیردهی

مصرف سفالکسین در دوران شیردهی برای شما مشکلی به وجود نمی‌آورد. فقط مقادیر کمی سفالکسین وارد شیر مادر می‌شود، بنابراین به طور معمول هیچ عارضه جانبی در کودک شما ایجاد نمی‌کند. با این حال در موارد بسیار نادر ممکن است نوزاد شما دچار اسهال شود.

درمان عفونت در دوران شیردهی بسیار مهم است، زیرا این خطر وجود دارد که در صورت عدم درمان، باعث ناخوشی حال شما شود.

در صورت داشتن هر گونه نگرانی، از جمله در موارد زیر، در اسرع وقت با پزشک، مامایی یا داروساز خود صحبت کنید:

 • مثل همیشه خوب تغذیه نمی‌کند
 • نوزاد شما اسهال دارد
 • نوزاد شما برفک دهان (عفونت قارچی در دهان) یا بثورات پوستی دارد.

تداخل دارویی سفالکسین Cefalexin چیست؟

برخی از داروها به خوبی با سفالکسین ترکیب نمی‌شوند. در صورت مصرف هر یک از این داروها، قبل از شروع مصرف سفالکسین به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:

 1. پروبنسید: دارویی که برای درمان نقرس استفاده می‌شود.
 2. متفورمین: دارویی که برای درمان دیابت استفاده می‌شود.
 3. ادرار آورها از جمله فوروزماید
 4. سایر آنتی بیوتیک‌ها

ترکیب سفالکسین با داروهای گیاهی و مکمل‌ها

سفالکسین را همزمان با مکمل‌های روی یا هر چیزی که در آن روی وجود دارد مصرف نکنید. این مهم است؛ زیرا روی ممکن است مقدار سفالکسین را در بدن شما کاهش دهد، به این معنی که دارو نمی‌تواند آنطور که باید عمل کند.

اگر مکمل‌های حاوی روی مصرف می‌کنید، مطمئن شوید که حداقل 3 ساعت قبل و بعد از مصرف سفالکسین فاصله داشته باشید.

نکته!: اگر داروی دیگری از جمله داروهای گیاهی، ویتامین‌ها یا مکمل‌ها مصرف می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

در آخر

ما در این مقاله از داروخانه انصار (دکتر مریم امجدی) به پاسخ سوالی پر تکرار یعنی: سفالکسین Cefalexin چیست؟ پرداختیم. همچنین کاربرد و عوارض جانبی سفالکسین را به طور کام آوردیم. امیدواریم، این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *