تا 33%

🎉جشنواره تخفیفات عید تا عید داروخانه انصار🎉

📢 تمامی سفارشات (ارسال پستی) از تاریخ 14 فروردین ارسال می‌شوند.

پیشاپیش از صبر و شکیبایی شما متشکریم.

مطالب پر بازدید

بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده

بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده

غذاهای تند و پر ادویه نخورید و استرس خود را مدیریت کنید! این یکی از رایج‌ترین پاسخ‌هایی است که به عنوان راه حلی برای درمان زخم معده دریافت می‌کنید. اما این باوری اشتباه است. چرا که شما می‌توانید علاوه بر این موارد و با داشتن رژیم غذایی مناسب در جهت بهبود زخم معده خود گامی مفید بردارید. ما در این مقاله از داروخانه انصار با ذکر بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده به شما در درمان و بهبود این بیماری کمک کرده‌ایم.

هیچ شکی در این نیست که غذاهای تند و پر ادویه و همچنین استرس تاثیر منفی بر زخم معده دارند. اما در بسیاری از موارد زخم معده و عوارض آن در اثر مصرف بدترین غذاها برای زخم معده است؛ که در ادامه معرفی می‌کنیم.

زخم معده چیست؟

قبل از معرفی بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده، ابتدا بهتر است تعریفی کلی و جامع از زخم معده بدانید. پزشکان قبلاً فکر می‌کردند که برخی غذاها می‌توانند باعث ایجاد زخم معده شوند. اما اکنون با پیشرفت علم، می‌دانیم که عوامل دیگری مانند مصرف داروهای مسکن برای مدت طولانی یا عفونت با باکتری‌هایی به نام هلیکوباکتر پیلوری نیز باعث ایجاد زخم معده می‌شوند.

زخم معده چیست؟

زخم معده چیست؟

اگرچه غذاها باعث ایجاد یا درمان زخم نمی‌شود. اما برخی غذاها می‌توانند درد شما را وخیم‌تر کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به شما کمک کنند تا سریعتر بهبود یابید. بنابراین در ادامه توقع نداشته باشید که با مصرف این غذاها، زخم معده خود را درمان کنید. بلکه بدترین و بهترین غذاها برای زخم معده که در ادامه آوردیم در کاهش درد بسیار کمک‌کننده هستند.

علائم زخم معده

زخم‌ معده همواره با دردهای زیادی همراه است که می‌توانند بین چند دقیقه تا چند ساعت متفاوت طول بکشند. برای این دردها زمان مشخصی وجود ندارد. یعنی گاهی اوقات این درد را قبل از غذا تجربه می‌کنید و دیگر نمی‌توانید چیزی بخورید. گاهی ممکن است بعد از غذا درد شروع شود و حال شما را وخیم کند. یکی از بدترین زمان‌ها هم، قبل از خواب است که باعث بیدار نگه داشتن شما در طول شب می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از این دردها باید به تغذیه خود اهمیت ویژه‌ای بدهید. این کار را می‌توانید با شناخت بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده انجام دهید.

و اما بطور کلی علائم زخم معده عبارتند از:

 • شکم درد شدید
 • سوزش سر دل
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اختلال در اشتها
 • کاهش وزن بی دلیل
 • نفخ شکم
 • احساس خستگی و سرگیجه (این حالت نادر است!)

رژیم غذایی می‌تواند نقش مهمی در بهبود زخم معده داشته باشد. برخی از غذاها می‌توانند به بهبود زخم معده کمک کنند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند باعث تحریک معده و تشدید علائم شوند. به همین دلیل است که ما در این مقاله به بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده پرداختیم.

علائم زخم معده

علائم زخم معده

بهترین غذاها برای زخم معده

در ادامه ۴ تا از بهترین غذاها برای زخم معده را آورده‌ایم. شما با مصرف این غذاها می‌توانید به خوبی درد ناشی از زخم معده را کنترل کرده و سریع‌تر بهبود یابید.

۱- غذاهای حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک پای ثابت مواد غذایی و داروهای درمان دردهای ناحیه معده است. شما می‌توانید پروبیوتیک را در آدامس، دوغ و داروهای موثر در کنترل و بهبود دردهای معده به عنوان پای ثابت ببینید.

غذاهایی مانند ماست، کیمچی، کلم، چای کامبوچا و سرشار از باکتری‌های مفید به نام پروبیوتیک هستند و به عنوان بهترین غذاها برای زخم معده شناخته می‌شوند. آن‌ها با مبارزه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری به کمک به درمان بهتر به زخم معده کمک می‌کنند.

غذاهای حاوی پروبیوتیک

غذاهای حاوی پروبیوتیک

۲- فلفل دلمه ای قرمز

ویتامین C نقش بسیار مهمی را در کنترل درد زخم معده دارد. از طرفی دیگر فلفل دلمه‌ای قرمز یکی از مواد غذایی غنی و سرشار از ویتامین C است. افرادی که به اندازه کافی ویتامین‌ C دریافت نمی‌کنند نیز بیشتر در معرض ابتلا به زخم معده هستند.

در صورتی که نمی‌توانید از فلفل دلمه‌ای قرمز استفاده کنید، جایگزین‌هایی برای آن وجود دارد. شما می‌توانید ویتامین C را در مرکبات، توت فرنگی، کیوی و کلم بروکلی نیز پیدا کنید. این مواد غذایی جزو بهترین غذاها برای زخم معده هستند.

فلفل دلمه‌ای قرمز برای زخم معده

فلفل دلمه‌ای قرمز برای زخم معده

۳- غذاهای غنی از فیبر

سیب، گلابی، بلغور جو دوسر و سایر غذاهای با فیبر بالا از دو جهت برای زخم معده مفید هستند. فیبر می‌تواند میزان اسید معده را کاهش و در عین حال نفخ و درد را نیز کاهش دهد. تحقیقات همچنین نشان داده که رژیم غذایی غنی از فیبر به جلوگیری از زخم معده کمک کند.

۴- غذاهای کم چرب

چربی می‌تواند مدت زمان تخلیه معده را افزایش دهد و باعث تحریک معده شود. در نتیجه جزو بدترین غذاها برای زخم معده است. دقیقا در آن سوی میدان و از طرفی دیگر، غذاهای کم چرب کمک بسیاری به جلوگیری از درد زخم معده و سایر مشکلات معده می‌کند. غذاهای کم چرب که جزو بهترین غذاها برای زخم معده هستند، عبارتند از:

 • گوشت‌های قرمز بدون چربی
 • ماهی
 • مرغ
 • حبوبات
 • غذاهای گیاهی
غذاهای کم چرب - بهترین غذاها برای زخم معده

غذاهای کم چرب – بهترین غذاها برای زخم معده

۵- غذاهای سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بهبود زخم معده و تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند. بنابراین برای کنترل درد زخم معده و بهبود سریع‌تر آن، مواد غذایی، میوه و سبزیجات حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند مصرف کنید. این‌ها جزو بهترین غذاها برای زخم معده هستند. برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی که برای بهبود زخم معده مفید هستند عبارتند از:

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین E
 • ویتامین B12
 • اسید فولیک
 • روی
 • آهن

۶- سیب زمینی شیرین

ویتامین A یکی از موثرترین ویتامین‌هایی است که در کنترل درد زخم معده کمک بسیاری می‌کنند. شما می‌توانید ویتامین A را در سیب زمینی شیرین پیدا کنید. سیب زمینی شیرین یکی از انواع مختلف سیب زمینی است که هم از لحاظ طعم و هم مواد مغذی با سیب زمینی معمولی که مصرف می‌کنیم متفاوت است.

سیب زمینی شیرین می‌تواند به کوچک کردن زخم معده کمک کند. همچنین ممکن است در پیشگیری از آن نقش داشته باشد. سایر مواد غذایی با دوز مناسب ویتامین A که جزو بهترین غذاها برای زخم معده هستند؛ عبارتند از اسفناج، هویج، طالبی و جگر گاو.

سیب زمینی شیرین برای زخم معده

سیب زمینی شیرین برای زخم معده

بدترین غذاها برای زخم معده

علاوه برا غذاهایی که تحت عنوان بهترین غذاها برای زخم معده بودند؛ غذاهایی نیز وجود دارند که در زخم معده را وخیم‌تر می‌کنند. در ادامه ۴ تا از بدترین غذاها برای زخم معده را آورده‌ایم. مصرف این غذاها تاثیر کاملا منفی بر زخم معده شما دارند.

۱- غذاهای چرب

غذاهای چرب نه فقط برای زخم معده بلکه برای کل سیستم معده ضرر دارند. هضم غذاهای چرب بیشتر از معمول طول می‌کشد، که می‌تواند منجر به درد شکم و نفخ شود. در صورت داشتن زخم معده، غذاهای چرب اثرات منفی خود را بیشتر و بیشتر روی درد معده شما می‌گذارند.

قطعا امکان این که غذاهای چرب را به طور کامل حذف کنید وجود ندارد. اما خب باید این حقیقت را پذیرفت که غذاهای چرب جزو بدترین غذاها برای زخم معده هستند. بنابراین باید تا جایی که ممکن است، غذاهای چرب را در برنامه غذایی روزانه خود کم کنید.

تاثیر غذاهای چرب بر زخم معده

تاثیر غذاهای چرب بر زخم معده

۲- غذاهای تند و پر ادویه

همانطور که در اول این مقاله هم گفتیم؛ برای مدت طولانی، پزشکان فکر می‌کردند که غذای تند عامل اصلی ایجاد زخم معده است. اما امروزه می‌دانیم که این باور درست نیست. با این حال، اثرات منفی غذاهای تند و پر ادویه را بر زخم معده نمی‌توان نادیده گرفت. غذاهای تند که در اینجا به عنوان بدترین غذاها برای زخم معده آمده‌اند را کم‌تر مصرف کنید.

البته غذاهای تند برخی افراد با زخم معده را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. این افراد با خیال راحت غذاهای تند را مصرف کنند. اما از آنجایی که احتیاط، شرط عقل است به شما پیشنهاد می‌کنیم تا زمان بهبودی کامل، از هر نوع غذای تند و پر ادویه دوری کنید که جزو بدترین غذاها برای زخم معده هستند.

۳- شیر

پزشکان در گذشته به مردم می‌گفتند که برای درمان زخم معده خود شیر بخورند. این قبل از آن بود که داروهای بهتری مانند داروهای مسدودکننده اسید به وجود بیایند. امروزه می‌دانیم که شیر نمی‌تواند به پیشگیری یا تسکین زخم معده کمک کند. در واقع، شیر با تحریک معده شما برای تولید اسید بیشتر، اوضاع را بدتر می‌کند. از این رو ما شیر را به عنوان بدترین غذاها برای زخم معده در نظر گرفتیم.

شیر برای زخم معده

شیر برای زخم معده

۴- الکل

اگر در حال حاضر مستعد ابتلا به زخم هستید، بهتر است الکل را محدود کنید یا به طور کامل از آن اجتناب کنید. تحقیقات نشان داده است که مشروب الکلی باعث تحریک و حتی آسیب به دستگاه گوارش شما می‌شود. همین اثرات در ادامه موجب وخیم‌تر کردن زخم معده شما می‌شوند.

۵- آب گازدار

گول تبلیغات را نخورید! در حالی که تمامی تبلیغات آب گازدار را به عنوان فرشته نجات معده، نفخ شکم و دل درد نشان می‌دهند، تحقیقات علمی در این زمینه کاملا خلاف این مورد را اثبات کرده است. با توجه به تحقیقاتی که در سالیان اخیر انجام شده است، آب گازدار نه تنها به معده کمک نمی‌کند، بلکه می‌تواند به تحریک معده و بدتر شدن زخم کمک کند.

هرگز و در بدترین حالت نفخ شکم خود از آب گازدار استفاده کنید. آب گازدار در لیست بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده، در قسمت بدترین‌ها آمده است و حتما باید از آن دوری کنید.

آب گازدار و زخم معده

آب گازدار و زخم معده

بهترین وعده‌های غذایی زخم معده

حالا که با بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده آشنا شدید، در ادامه بهترین وعده‌هایی غذایی که یک فرد مبتلا به زخم معده از اول صبح تا آخر شب می‌تواند مصرف کند را آوردیم. این وعده‌ها عبارتند از:

 • صبحانه: غلات کامل با میوه، ماست با توت فرنگی، تخم مرغ آب پز یا تخم مرغ املت با سبزیجات
 • ناهار: سوپ سبزیجات، پوره سیب زمینی با مرغ آب پز، برنج آب پز با اسفناج
 • شام: ماهی سالمون با سبزیجات کبابی، مرغ کبابی با برنج قهوه‌ای، لوبیا قرمز با برنج
 • میان وعده‌ها: میوه، سبزیجات، ماست با میوه، آجیل و دانه‌ها

نحوه درمان زخم معده

تا به اینجا ۴ تا از بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده را معرفی کردیم. در ضمن گفتیم که این غذاها در درمان زخم معده به صورت مستقیم تاثیرگذار نیستند. بلکه باعث کاهش درد معده می‌شوند. اما خب برای درمان زخم معده چه باید کرد.

زخم‌های ناشی از هلیکوباکتر پیلوری به احتمال زیاد نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارند. رعایت دقیق برنامه درمانی و پیگیری دقیق با پزشک بهترین راه برای اطمینان از موثر بودن درمان و بهبود زخم شما است.

همچنین ممکن است دارویی برای شما تجویز شود که به طور موقت معده شما را از تولید یا ترشح اسید به اندازه معمول جلوگیری کند. این دارو ممکن است یک مهارکننده پمپ پروتون یا مسدود کننده H2 باشد.

نحوه درمان زخم معده

نحوه درمان زخم معده

خطرات زخم معده چیست؟

بیشتر زخم‌های ناشی از هلیکوباکتر پیلوری کاملا قابل درمان هستند. اما زخم معده درمان نشده می تواند منجر به مشکلات جدی‌تری مانند خونریزی داخلی و سرطان معده شود. اگر در شک هستید که زخم دارید، آن را نادیده نگیرید. با پزشک متخصص خود صحبت، برنامه ریزی کنید و درمان شوید.

توصیه‌های مهم در مورد زخم معده

تا اینجا با بهترین و بدترین غذاها برای زخم معده آشنا شدید. در اینجا برخی از توصیه‌های غذایی برای زخم معده آورده شده است. شما با رعایت این توصیه‌ها می‌توانید به بهترین شکل با زخم معده و دردهای شدید آن مقابله کنید. این توصیه‌ها عبارتند از:

 • غذاهای خود را خوب بجوید. خوب جویدن غذا به کاهش اسیدیته معده کمک می‌کند.
 • غذاهای خود را با آرامش و به آرامی بخورید. غذا خوردن سریع می‌تواند باعث تحریک معده شود.
 • از خوردن غذاهای تند، اسیدی، چرب، سرخ شده و حاوی الکل خودداری کنید. این غذاها در گروه بدترین غذاها برای زخم معده قرار دارند و می‌توانند باعث تحریک معده و تشدید علائم شوند.
 • غذاهای خود را به طور منظم بخورید. خوردن غذاهای کوچک و مکرر در طول روز می‌تواند به کاهش اسیدیته معده کمک کند.
 • از نوشیدن مایعات زیاد در حین غذا خوردن خودداری کنید. نوشیدن مایعات زیاد در حین غذا خوردن می‌تواند باعث رقیق شدن اسید معده شود و به روند هضم آسیب برساند.

اگر مبتلا به زخم معده هستید، با پزشک خود در مورد رژیم غذایی مناسب برای خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا یک رژیم غذایی متعادل و سالم را برای بهبود زخم معده خود ایجاد کنید. در صورتی که قصد پرداخت هزینه اضافی برای دریافت رژیم غذایی ندارید؛ با مصرف بهترین غذاها برای زخم معده و پرهیز از بدترین غذاها برای زخم معده که در این مقاله آوردیم، به بهبود زخم معده خود کمک کنید.

در آخر

معده یکی از مهم‌ترین اعضای بدن ماست. از آنجایی که ما هر روز باخ وردن و نوشیدن ، از معده‌مان استفاده می‌کنیم باید به خوبی مراقب آن باشیم. یکی از بیماری‌های موجود برای معده، زخم معده است. این بیماری دردهای وحشتناکی را در معده شما به وجود می‌آورند. بنابراین آن را جدی بگیرید.

ما در این مقاله از داروخانه انصار بهترین و بدترین غذاها برای رخم معده را به شما معرفی کردیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات و سوالات خود را در فرم دیدگاه‌ها که در پایین موجود است بنویسید. همکاران ما در سریع‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *