مطالب پر بازدید

بهترین روش درمان کمر درد

کمر درد یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است. بر اساس آمار بدست آمده، سالانه افراد زیادی به دلیل کمر درد به پزشک مراجعه می‌کنند. اگر شما هم از کمر درد خود می‌نالید، به جای درستی آمدید. ما در این مقاله از داروخانه انصار چندتا از بهترین روش درمان کمر درد را آورده‌ایم که معجزه می‌کنند.

قبل از پرداختن به موضوع درمان کمر درد باید بدانید که کمر درد در اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید. اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود کمر درد را تجربه می‌کنند. که خب قطعا دلایل بروز کمر درد متفاوت است. از مصدومیت‌های قوی ناشی از حرکات ورزشی گرفته تا بیماری‌های طولانی مدت ناشی از عوامل مختلف.

رایج‌ترین دلایل کمر درد

کمردرد مزمن معمولاً یکی از علائم پیری و افزایش سن است. اما همچنین می‌تواند ناشی از آسیب قبلی نیز باشد. شما هم تا زمانی که دلیل کمر درد خود را ندانید، نمی‌توانید بفهمید که بهترین روش درمان کمر درد شما چیست!. به طور کلی رایج‌ترین دلایل کمر درد با توجه به مراجعات انجام شده به پزشکان، عبارتند از:

 • آرتریت ستون فقرات: نازک شدن تدریجی غضروف داخل ستون فقرات
 • تنگی نخاع: باریک شدن کانال نخاعی که ممکن است منجر به درد عصبی شود.
 • مشکلات دیسک: مانند فتق یا برآمدگی دیسک
 • سیاتیک: درد شدید و شدید از باسن و پشت ساق پا عبور می‌کند.
 • سندرم درد میوفاشیال: درد و حساسیت عضلانی غیر قابل توضیح
 • کشیدگی ماهیچه یا رباط: بلند کردن مکرر اجسام سنگین یا یک حرکت ناهنجار ناگهانی می تواند عضلات پشت و رباط های ستون فقرات را تحت فشار قرار دهد.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان که اسپوندیل آرتریت محوری نیز نامیده می شود. این بیماری التهابی می تواند باعث جوش خوردن برخی از استخوان های ستون فقرات شود.
دلایل کمر درد

دلایل کمر درد

در برخی موارد، تعیین علت کمر درد مزمن دشوار است. توصیه ما به شما این است که، اگر پزشک شما تمام گزینه‌های تشخیصی را تمام کرده، وقت آن است که به متخصص دردهای ناحیه کمر مراجعه کنید تا بررسی‌های تخصصی را انجام دهد. در صورت نیاز این متخصص می‌تواند بهترین روش درمان کمر درد را با توجه به وضعیت شما برایتان تجویز کند.

تا زمانی که منشاء درد پیدا نشود، تصمیمات عجولانه نگیرید یا تحت اقدامات پزشکی گسترده قرار نگیرید. نه تنها ممکن است کمکی نکنند. بلکه این کارها در اکثر مواقع ضررهایی جبران ناپذیری را به دنبال دارند.

علائم کمر درد چیست؟

قبل از دانستن بهترین روش درمان کمر درد باید بدانید که اصلا آیا کمر درد دارید یا خیر؟ آیا دردی که حس می‌کنید مربوط به کمرتان است یا قسمتی دیگر از بدنتان؟ همانطور که همیشه گفته شده:« تشخیص مهم‌تر از درمان است».

بطور کلی علامت اصلی کمر درد، درد در هر نقطه از پشت و گاهی تا باسن و پاها است. برخی از مشکلات کمر بسته به اعصاب آسیب دیده می‌تواند باعث درد در سایر نقاط بدن شود.

درد اغلب بدون درمان از بین می‌رود. با این حال، اگر با هر یک از موارد زیر رخ دهد، فرد باید با پزشک تماس بگیرد:

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • التهاب یا تورم در پشت
 • کمردرد مداوم در جایی که دراز کشیدن یا استراحت کمکی نمی‌کند.
 • درد پایین پاها
 • دردی که به زیر زانو می‌رسد.
 • آسیب یا ضربه به کمر
 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع، یا از دست دادن کنترل بر حرکات روده
 • بی حسی در اطراف مقعد
 • بی حسی در اطراف باسن

هر کدام از موارد بالا علائم کمر درد هستند که در صورت داشتن آن‌ها باید فورا با پزشک تماس بگیرید تا بررسی‌های لازم را انجام دهد.

علائم کمر درد

علائم کمر درد

بهترین روش درمان کمر درد

کمردرد معمولاً با استراحت و درمان های خانگی برطرف می‌شود، اما گاهی اوقات، استراحت به تنهایی کافی نیست و باید با استفاده از روش‌های مختلف اقدام به درمان کمر درد خود کنید. اگر منبع درد مشخص یا قابل درمان نیست، بهترین گزینه ممکن همکاری با پزشک خود برای کاهش شعله‌ور شدن و کنترل درد با درمان‌های بدون جراحی است.

در ادامه چندتا از مهم‌ترین و بهترین روش درمان کمر درد را برای شما آورده‌ایم.

1- فیزیوتراپی

ورزش پایه و اساس درمان کمردرد مزمن است. اهمیت آن به قدری بالا است که در اولین گزینه از لیست بهترین روش درمان کمر درد آمده است. این یکی از اولین درمان هایی است که باید تحت راهنمایی پزشک و فیزیوتراپیست ستون فقرات خود امتحان کنید.

فیزیوتراپی برای کمر درد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تست محدودیت‌های تحمل درد
 • تمرینات کششی و انعطاف پذیری
 • تمرینات هوازی
 • تقویت هسته
فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

2- خوب بخوابید!

وقتی کمر درد دارید، خوابیدن می‌تواند سخت باشد. این می‌تواند یک چرخه معیوب باشد زیرا وقتی به اندازه کافی نمی‌خوابید، کمر درد شما بدتر و وخیم‌تر شود. وضعیت خواب نامناسب نیز می‌تواند کمردرد را تشدید کند. پس اگر احساس کردید درد کمرتان تازه شروع شده با خوب خوابیدن، سریا این درد را مرتفع کنید.

یکی از بهترین روش درمان کمر درد، خوابیدن به شکل صحیح است. بنابراین سعی کنید به پهلو دراز بکشید. یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید تا ستون فقرات در وضعیت خنثی قرار گیرد و فشار روی کمرتان کاهش یابد. اگر نیاز دارید به پشت بخوابید، یک بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید. حتما روی یک تشک سفت و راحت بخوابید.

3- یوگا و مدیتیشن

کمردرد مزمن هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی فشار می‌آورد. برای مدیریت ناامیدی، تحریک پذیری، افسردگی و سایر جنبه های روانی مقابله با درد مزمن، ممکن است به یک روانشناس توانبخشی مراجعه کنید. شاید این مورد را نمی‌توان بهترین روش درمان کمر درد دانست، اما تاثیر آن به قدری زیاد است که باورتان نمی‌شود.

این متخصص ممکن است مدیتیشن، یوگا، تای چی و سایر راهکارهای شناختی و آرامش بخش را توصیه کند تا ذهن شما را از تمرکز بر درد دور نگه دارد.

یوگا و مدیتیشن

یوگا و مدیتیشن

4- داروهای مسکن بدون نسخه

داروهای مسکن بدون نسخه (OTC)، در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند. این داروها با خاصیت تسکین درد، استفاده‌های بسیاری برای دردهای مختلف دارند. معمولاً داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، می‌توانند ناراحتی و درد در ناحیه کمر را تسکین دهند.

5- داروهای مسکن با نسخه

همانطور که مسکن‌هایی مانند ژلوفن در هر خانه‌ای یافت می‌شوند. در مقابل مسکن‌هایی قوی نیز وجود دارند که فروششان تنها با نسخه پزشک ممکن است. برخی از افراد ممکن است برای کمک به کاهش درد به داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی قوی یا داروهای مخدر نیاز داشته باشند. این داروها جزو بهترین روش درمان کمر درد هستند. اما خب مصرف بدون نسخه پزشک عواقب بدی را برایتان خواهند داشت.

در صورت مصرف هر گونه داروی دیگر، از جمله داروهای بدون نسخه، برای جلوگیری از مصرف بیش از حد برخی از مواد فعال، مهم است که با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. پزشک شما همچنین ممکن است شل کننده‌های عضلانی را برای کمک به کاهش اسپاسم عضلانی دردناک تجویز کند.

6- رژیم لاغری

یکی از تکراری‌ترین توصیه‌های پزشکان برای افرادی با زانو درد و یا کمر درد مزمن، رژیم لاغری است. زمانی که وزنتان سنگین باشد، با هر حرکت، فشار سنگینی به استخوان‌های کمرتان وارد می‌شود. در نتیجه دچار کمر درد می‌شود و با گذشت زمان بدتر و بدتر می‌شود.

رژیم لاغری در صورت رعایت اصول، می‌تواند به عنوان بهترین روش درمان کمر درد باشد. شما باید نکات زیر را در رژیم لاغری خود رعایت کنید:

 • دریافت ویتامین‌های کافی
 • رژیم غذایی غنی از مواد معدنی و آهن
 • رژیم لاغری بدون مصرف قرص‌های لاغری
 • دریافت مقدار کافی کلسیم، برای تقویت استخوان‌ها

به طور کلی و خلاصه، حفظ وزن سالم همچنین می تواند با کاهش فشار روی ستون فقرات به کاهش کمردرد کمک کند.

رژیم لاغری برای درمان کمر درد

رژیم لاغری برای درمان کمر درد

7- کمپرس سرد و گرم

استفاده منظم از کمپرس سرد در نواحی دردناک کمر ممکن است به کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب کمک کند. این کار را چند بار در روز و هر بار تا 20 دقیقه تکرار کنید. کیسه یخ را در یک حوله نازک بپیچید تا از پوست خود محافظت کنید.

پس از چند روز، به  کمپرس گرم تغییر دهید. برای کمک به شل شدن عضلات و افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده، از یک پد گرم کننده یا بسته گرم استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای کمک به آرامش، حمام آب گرم را امتحان کنید. برای جلوگیری از سوختگی و آسیب بافتی، هرگز روی پد گرم کننده نخوابید.

کمپرس سرد و گرم و وارد کردن شک به عضلات روشی مطمئن و عالی در لیست بهترین روش درمان کمردرد نیز محسوب می‌شود.

8- داروهای ضد افسردگی

شاید برایتان عجیب باشد، اما حتی اگر افسرده نیستید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را به عنوان بخشی از درمان کمردرد مزمن تجویز کند. مشخص نیست که چگونه داروهای ضد افسردگی به تسکین درد مزمن کمک می‌کنند. اعتقاد بر این است که تأثیر داروهای ضد افسردگی بر پیام رسان های شیمیایی ممکن است بر سیگنال‌های درد در بدن تأثیر بگذارد.

ما در اینجا بهترین روش درمان کمر درد را معرفی می‌کنیم و وظیفه‌مان است که هشدارهای لازم را درباره هر روش اعلام کنیم. بنابراین در این روش حتما حتما به نکته زیر توجه کنید.

نکته: لطفا خودسرانه اقدام به مصرف قرص ضد افسردگی برای درمان کمر درد نکنید. حتما با پزشک مشورت کنید تا خودش تصمیم بگیرد.

9- اصلاح پوزیش بدن

اگر شما فردی هستید که از صبح که سر کار هستید تا بعد ازظهر، پشت میز می‌نشینید؛ باید نکاتی را در نشستن خود رعایت کنید تا کمر درد شما تشدید نشود و خود به خود بهبود یابد.

مادربزرگ راست می‌گفت! خمیدن برای ما مضر است. وضعیت نا مناسب می‌تواند کمر درد را بدتر کند، به خصوص اگر برای مدت طولانی بنشینید. روی کیبورد خود غرق نشوید. صاف بنشینید، شانه های خود را شل کنید و بدنتان را به پشتی صندلی تکیه دهید. سعی کنید یک بالشت بین کمر و صندلی خود قرار دهید. پاهای خود را نیز صاف روی زمین نگه دارید.

این مورد را نمی‌توان به عنوان یکی از موارد بهترین روش درمان کمر درد عنوان کرد، اما به طور غیر مستقیم تاثیر بسیاری در بهبود خودکار کمر درد دارد.

اصلاح پوزیش بدن

اصلاح پوزیش بدن

10- عمل جراحی

آخرین آخرین و آخرین اولویت خود را، عمل جراحی قرار دهید. تا اینجا 9 تا از بهترین روش درمان کمر درد را برای شما آوردیم که همگی راحت بودند و خطراتی نداشتند. بنابراین تا وقتی این 9 روش وجود دارند به هیچ عنوان بع عمل جراحی فکر نکنید.

اما خب بعضی وقت‌ها ممکن است چاره‌ای دیگر نباشد و مجبور به انجام عمل جراحی باشید. در این صورت با مراجعه به چندین پزشک و انجام آزمایشات مختلف، برای عمل جراحی آماده باشید.

نکته: حتما قبل از عمل، از پزشک خود درباره درصد موفقیت عمل بپرسید. در صورتی که کمتر از 90% بیخیال شوید. درد را تحمل کنید خیلی بهتر از این است که تا آخرین لحظه عمرتان از انجام عمل پشیمان شوید.

اگر دیسک برآمده به عصب فشار وارد می‌کند، جراح ممکن است دیسککتومی را برای برداشتن برخی از مواد دیسک توصیه کند. یا لامینکتومی ممکن است برای رفع فشار ناحیه‌ای که روی اعصاب یا نخاع فشار وارد می‌کند؛ توصیه شود. مانند همه جراحی‌ها، این جراحی‌ها خطراتی دارند و همیشه موفقیت‌آمیز نیستند. بنابراین آن‌ها باید آخرین گزینه باشند.

جمع بندی

ما در این مقاله از داروخانه انصار به یکی از مشکلات رایج در بین مردم در سنین مختلف پرداختیم. در بالا 10 تا از بهترین روش درمان کمر درد را به همراه نحوه انجام درمان‌ها و نکات مهم قبل از انجام گفتیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

هر نظر و یا سوالی داشتید می‌توانید از طریق فرم دیدگاه‌ها که در پایین وجود دارد، بنویسید. متخصصین ما در سریع‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *