مطالب پر بازدید

اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری

بارداری دوران سخت و طاقت فرسایی است. بله! هیچ شکی در این نیست. چرا که هر حرکت و فعالیت چه درست و غلط از سوی مادر، می‌تواند بر نوزاد تاثیر بگذارد. از این رو پزشکان بزرگ در دنیا، توصیه‌های بسیاری را برای مراقبت از مادر و جنین در بارداری ارائه می‌دهند. ما در این مقاله از داروخانه انصار به یکی از عادت‌های اشتباهی که بسیاری از مادران در هنگام بارداری به آن رو می‌آورند، پرداخته‌ایم. در ادامه درباره اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری پرداخته‌ایم.

اثرات سیگار بر جنین خوب یا بد؟

احتمالا برای شما سوال پیش آمده که اصلا آیا سیگار در بارداری بر جنین تاثر می‌گذارد یا خیر؟ یا اینکه آیا حالا که باردار هستید باید سیگار را ترک کنید یا خیر؟

اثرات سیگار بر جنین

اثرات سیگار بر جنین

نحوه مراقبت از خود در دوران بارداری انتخاب شماست، اما یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای خود و نوزادتان انجام دهید، ترک سیگار است. سیگار کشیدن در دوران بارداری نه تنها برای شما مضر است بلکه برای جنین نیز مضر است. پزشک عمومی و مامایی شما روش‌هایی را که می‌توانید به بهترین شکل از بارداری خود حمایت کنید و همچنین مواردی که ممکن است بخواهید از آن‌ها اجتناب کنید را برای شما توضیح خواهند داد.

مهم است که از اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری آگاه باشید تا بتوانید انتخاب مناسبی برای خانواده خود داشته باشید.

اثرات سیگار بر جنین

همانطور که گفتیم، ترک سیگار در بارداری بسیار خوب است. هم به سلامتی مادر و هم نوزاد کمک بسیاری می‌کند. یعنی اگر نمی‌توانید سیگار را به کل ترک کنید، لا اقل آن را در دوران بارداری ترک کنید. چرا که اثرات سیگار بر جنین مضر و زیان‌بار هستند. سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند عوارضی ایجاد کند و خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • سقط جنین
 • بارداری خارج از رحم
 • مرده زایی یا ناخوشی جدی نوزاد پس از تولد
 • ناهنجاری‌هایی مانند نقص چهره یا مشکلات در رشد نوزاد
 • مشکلات سلامتی احتمالی با افزایش سن
 • تولد زودرس
 • خونریزی در چند ماه آخر بارداری به دلیل جدا شدن زودهنگام جفت از رحم
 • وزن کم نوزاد هنگام تولد
اثرات سیگار کشیدن در بارداری

اثرات سیگار کشیدن در بارداری

همه این‌ها اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری هستند که می‌توانند واقعا ترسناک به نظر برسند. اگر در دوران بارداری سیگار بکشید، ممکن است این اثرات ایجاد شوند. به همین دلیل مهم است که در دوران بارداری سیگار را ترک کنید تا مطمئن شوید که کودک شما تا آنجا که می‌تواند سالم به دنیا می‌آید.

ترک سیگار همچنین به حمایت از کودک شما پس از تولد کمک می‌کند، زیرا کودکانی که والدین آن‌ها سیگار می‌کشند احتمال بیشتری دارد که سایر بیماری‌ها مانند آسم را تجربه کنند.

نحوه اثرگذاری سیگار بر جنین

سیگار حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی است که می‌تواند به شما و جنین شما آسیب برساند. همین مواد شیمایی موجود در سیگار باعث ایجاد اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری می‌شوند.

نحوه اثرگذاری سیگار بر جنین

نحوه اثرگذاری سیگار بر جنین

سیگار کشیدن در دوران بارداری، اکسیژن رسانی به جنین را محدود می‌کند که برای رشد سالم به آن نیاز دارد. مقدار کمتری از اکسیژن و گازهای مضر ایجاد شده در اثر سیگار کشیدن به جنین شما منتقل می‌شود. به این معنی که هر بار که سیگار می‌کشید، قلب او باید تندتر بزند. این می‌تواند فشار و استرس زیادی را به اندام‌های کودک شما در حین رشد وارد کند.

چرا در بارداری سیگار را ترک کنم؟

اگر با خواندن اثرات سیگار بر جنین هنوز قانع نشده‌اید که سیگار را در دوران بارداری ترک کنید، ادامه این مطلب را بخوانید.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای کودک خود انجام دهید این است که سیگار را ترک کنید. هر چه زودتر بهتر. سیگار کشیدن در هر مرحله از بارداری می‌تواند به کودک شما آسیب برساند.

چرا ترک سیگار در بارداری؟

چرا ترک سیگار در بارداری؟

اما بطور کلی سیگار کشیدن در سه ماهه اول می‌تواند بر رشد کودک شما در طول سه ماهه دوم و سوم تاثیر بگذارد. استعمال دخانیات بر وزن نوزاد در هنگام تولد تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود وزن نوزاد کمتر از آنچه که باید، باشد. این یکی از اثرات سیگار بر جنین است که در ادامه زندگی کودک می‌تواند مشکلات جدی را برایش به وجود بیاورد.

سیگار کشیدن همچنین می‌تواند به این معنی باشد که طول کودک شما کوتاه‌تر است و مغز او در مقایسه با نوزادانی که مادرشان سیگاری نیست کوچکتر است. این می‌تواند به این معنی باشد که در هنگام تولد مشکلاتی وجود دارد یا با افزایش سن عوارضی خود را نشان دادند.

چه زمانی سیگار را ترک کنم؟

در علوم پزشکی تا آخرین لحظه امید وجود دارد. یعنی شما هیچ پزشکی را نمی‌بینید که به زودی قطع امید کند. بلکه بهترین و مجرب‌ترین پزشکان تا آخرین لحظه تلاش می‌کنند. این مسئله در مورد ترک سیگار در بارداری نیز صادق است. یعنی هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست. حتی اگر در دوران ۶ ماهگی یا بالاتر  بارداری باشید هم زمان دارید. هر زمان ترک کنید، خطرات بروز اثرات سیگار بر جنین را کاهش داده‌اید. پس نا امید نشوید!

زمان ترک سیگار در بارداری

زمان ترک سیگار در بارداری

ما می‌دانیم که ترک سیگار چقدر می‌تواند سخت باشد. به خصوص اگر برای مدت طولانی سیگار می‌کشید. در ابتدا ممکن است بخواهید تعداد سیگارهایی را که می‌کشید کاهش دهید، اگرچه این کار ممکن است آسان‌تر باشد، اما ترک کامل سیگار بهترین انتخاب برای شما و کودکتان است.

شما می‌توانید در هر مرحله از بارداری خود سیگار را ترک کنید، اگرچه هر چه زودتر این کار را انجام دهید، احتمال بروز اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری کم‌تر می‌شود. اگر در تلاش برای بچه دار شدن هستید، ممکن است بخواهید حتی قبل از باردار شدن، سیگار را ترک کنید.

مزایای ترک سیگار بر جنین در بارداری

خب حالا که تا اینجای مقاله آمدید، یعنی قانع شده‌اید که سیگار را ترک کنید. و این خبر بسیار خوبی است. با پزشک خود در مورد بهترین راه‌های ترک سیگار در دوران بارداری یا تلاش برای باردار شدن صحبت کنید.

همانطور که اثرات سیگار بر جنینی مخرب است، مزایای ترک سیگار بر جنین نیز در مسیر رشد و نمو کودک بسیار خوب هستند. با ترک سیگار در بارداری:

 1. نوزاد شما اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند
 2. کودک شما بهتر رشد خواهد کرد
 3. احتمال تولد زودرس کاهش می‌یابد
 4. به عنوان مادر، انرژی بیشتری خواهید داشت و راحت‌تر نفس می‌کشید
 5. کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه، بیماری ریه و سایر بیماری‌های مرتبط با سیگار

سیگار الکترونیکی در بارداری

سیگارهای الکترونیکی نسبتاً جدید هستند و هنوز تحقیقات کاملی درباره اثرگذاری آن‌ها در بارداری انجام نشده است. یعنی معلوم نیست که اثرات سیگار بر جنین با اثرات سیگار الکترونیکی بر جنین در دوران بارداری یکی است یا نه. با این حال، شواهد فعلی در مورد سیگارهای الکترونیکی نشان می‌دهد که خطر آن‌ها بسیار کمتر از سیگار است.

سیگار الکترونیکی در بارداری

سیگار الکترونیکی در بارداری

سیگار نیکوتین را همراه با هزاران ماده شیمیایی مضر عرضه می‌کند. سیگارهای الکترونیکی به شما این امکان را می‌دهند که نیکوتین را از طریق بخار به جای دود استنشاق کنید. نیکوتین به خودی خود نسبتاً بی ضرر است. بلکه زمانی که با قطران و سوختن کاغذ همراه باشد، مضر می‌شود. همین دو مورد سبب بسیاری از اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری هستند. که شما این موارد را در سیگار الکترونیکی مشاهده نمی‌کنید.

سیگارهای الکترونیکی، قطران یا مونوکسید کربن، 2 سم اصلی موجود در دود سیگار را تولید نمی‌کنند. مونوکسید کربن به ویژه برای نوزادان در حال رشد مضر است. بخار حاصل از یک سیگار الکترونیکی حاوی برخی از مواد شیمیایی بالقوه مضر موجود در دود سیگار است، اما در سطوح بسیار پایین‌تر.

در آخر

از زمان اختراع سیگار، مضر بودن آن برای همه ثابت شده است. یعنی کسی نیست که مضر بودن سیگار را انکار کند. این مسئله به خصوص در دوران بارداری حساس‌تر و با اهمیت‌تر می‌شود. چرا که شما به عنوان مادر، یک انسان و یک روح را در بدن خود دارید که باید به بهترین شکل از آن مراقبت کنید. اما آیا با سیگار کشیدن می‌توان از آن مراقبت کرد؟ قطعا خیر!

ما در این مقاله از داروخانه انصار (دکتر مریم امجدی) اثرات سیگار بر جنین در دوران بارداری را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین مزایا ترک سیگار و امکان جایگزین کردن سیگار الکترونیکی، با سیگارهای معمولی را به طور کامل آوردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و سوالات خود را درباره بارداری و سیگار کشیدن در این دوران، در بخش نظرات که در انتهای همین مقاله موجود است، بنویسید. متخصصین ما در داروخانه در سریع‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *